Mezinárodní kulturní projekt HELPFUL ART IN COVID mapuje umění z období pandemie Covidu ve světě
První putovní výstava projektu Helpful Art in Covid zmapovala umění ze 60 zemí a ukázala přes 2.000 děl od stovek umělců. Výstava se představila na multikulturním festivalu Praha Září a má za cíl putovat do dalších měst a zemí, propojovat se s místními tvůrci, a nadále mapovat tento nový druh umění Art Covid.
Umění nám pomáhá přežít Covid v lepší náladě a se zdravým rozumem
Pandemie ovlivnila všechny státy a umělci na to po světě osobitými formami zareagovali. Díla jsou fantastická, zachycují myšlenky a dojmy, které tvůrci měli během pandemie. Mezinárodní putovní výstavu Helpful Art in Covid jsme připravili nejen jako poděkování umělcům, ale také s cílem zmapovat unikátní výsledky tvůrčího procesu u nás i ve světě.
Výstava ukazuje vývoj nového umění souvisejícího s pandemií, obrazy, graffiti, ilustrace, plakáty, fotografie, sochy, design, videa, různé iniciativy a kampaně. Mapuje i mnoho zajímavých projektů, jako jsou livestreamy koncertů a besed, autokina, autokoncerty, hudební videoklipy, které se točily na dálku, titulní strany světových médií, či naučná videa.
Mezinárodní a české zapojení organizací
Do projektu se zapojila světová organizace UNESCO, která poskytla své projekty “The Next Normal”, “DontGoViral” a “ResiliArt. Součástí výstavy jsou projekty České televize a portálu Seznam.cz. Projekt vznikl ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol, pod záštitou místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Jan Horníka.
Nové prototypy svých nanoroušek a respirátorů dodalo ČVUT. Velvyslanectví Thajského království bylo prvním zastoupením, které se do projektu zapojilo, a zajistilo díla ze své země společně s thajským Ministerstvem kultury.
Helpful Art in Covid vnizkl díky roušce na Lennonově zdi
„Projekt a výstava Helpful Art in Covid vznikly díky roušce, kterou jsme vytvořili na Lennonově zdi v Praze na jaře 2020, během první vlny pandemie Covidu-19. Všichni jsme si museli nasadit roušku na obličej. Tak jsme ji symbolicky nasadili i na portrét Johna Lennona na zeď, která je pro naši zemi po desetiletí symbolem svobody a lásky. Fotografie Lennonovy zdi s rouškou obletěly svět a vyšly ve stovkách médií. Je nejznámější a největší českou rouškou. Díky tomu jsem se stal součástí skupin umělců, jejichž díla se zaměřovala na Covid-19. Začaly mi denně chodit po sociálních sítích desítky děl z mnoha zemí, které podporovaly v těžkých chvílích miliony lidí po celém světě a pomáhaly nám duševně přežít.
A tak jsem se rozhodl začít toto nové Art Covid umění mapovat.“ říká výtvarník Pavel Šťastný, autor projektu a výstavy. Základem výstavy se stala on-linový výběr francouzského sběratele Blaise Runarta, který do něj přidal také roušku z Lennonovy zdi v Praze. Runart z ostrova Réunion podpořil svou sbírkou projekt Helpful Art in Covid. Sbírka měla přes 1.000 uměleckých děl.
Mapujeme dále tento nový druh umění Art Covid.
Sbírka roušek - český fenomén domácích roušek
Samostaným oborem umění se staly roušky. S jejich nedostatkem jsme si na jaře 2020 poradili typickým českým způsobem, sami. Roušky a další ochranné prostředky podomácku vyráběl celý národ. Vyndaly se staré šicí stroje a roušky začaly šít celé rodiny, herci, zpěváci a designéři. Nešili jen pro sebe, ale i pro své přátele, pro nemocnice, domovy důchodců a pro záchranné složky. Vznikl tak český fenomén domácích roušek, ve světě ojedinělý.
Součástí výstavy je i sbírka roušek od desítek známých osobností, jako jsou herečky Jana Plodková, Petra Nesvačilová, Ester Geislerová, členové kapel Wohnout, Poetika a Harlej, televizní moderátor Jakub Železný, velvyslankyně Thajského království v Praze J.E. Ureerat Chareontoh, velvyslanec České republiky v Bělehradě Tomáš Kuchta, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jan Horník a další. Na vernisáži šili své návrhy originální návrhy roušek studenti z umělecké školy Akademie Michael.
Umění je terapií a pomáhá nám přežít období Covidové pandemie, strachu a nejistoty ohledně našich životů, zdraví, rodin i přátel po celém světě.
Spojuje nás na dálku, což je jeden z nejcennějších pocitů, že v tom nejsme sami.
1. PRAHA ZÁŘÍ - 8. až 28. září 2020 2. PRAHA - FN MOTOL - BŘEZEN 2021 3. PRAHA - ÚSTŘEDNÍ VOJENSKÁ NEMOCNICE - DUBEN 2021 4. PRAHA - OD KOTVA - KVĚTEN 2021 5. OSTRAVA - OSTRAVICE 6. DO ZAHRANIČÍ